Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Cerit Obası

 

IMG-20160101-WA0161

Köyün önceki yerleşimi; şu an tarla olarak kullanılan ÖREN mevkiidir. Anlatılanlara göre kalp krizine benzer ani ölümlerden dolayı köy şimdiki yerleşkesine göç etmiştir. Bu rahatsızlık “Çarık Çıkartmaz” olarak adlandırılmış böyle bir isim verilmesinin nedeni ise tarladan dönenlerin evlerinin eşiğinde çarıklarını çıkardıktan sonra ölmeleridir. Çarık çıkartmaz denilen hastalıktan 15 veya 20 ev reisi vefat etmiştir. Ölümlerle başa çıkılamayınca köy göç etmek zorunda kalmıştır. 1900 lü yıllarda köye eski Merden köyünden göç edenlerle köy şu an iki parça, tek muhtarlıktır.

Köyde Cerit Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.Kırıkkale İiline 47 km, Keskin ilçesine 20 km uzaklıktadır.Köyün iklimi karasal iklimin etki alanı içerisindedir.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde ilköğeretim okulu yoktur, fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.PTT şubesi ,PTT acentesi ,Sağlık Ocağı veya sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon hatları vardır.

Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
KIRIKKALE'da 5 Günlük Hava Tahmini
İletişim
mini_banner_150x150

İletişim Formu

tüm yazıları için tıklayın...

Namaz Vakitleri